MELIS X Eesa + Ihme-Liisa

Näyttämö

Kesto

1 t 30 min

Väliaika

15 min


Genre

Esittely

Poistunut ohjelmistosta

Ihme-Liisa

Ihme-Liisan musiikissa spoken word, laulu ja lausuminen sekoittuvat melodiseksi räpiksi pop- ja teatterimusiikista inspiroituen. Musiikki pohjaa loppumattomiin tajunnanvirtoihin ja suuriin tunteisiin itseksi kasvamisen ja ihmissuhteiden äärellä. Tällä hetkellä tekeillä on debyyttialbumi ”Peilisali”, jolta on julkaistu singlet ”Kaaosta ku sä” ja ”Aina vaan ihminen”. Livenä Liisan kanssa esiintyy kitaristi Jussi Uusitalo, ja luvassa on elektronista, mystistä tunnelmaa, maalailevia äänimaisemia ja ihon alle uivia tekstejä.

MELIS X Eesa

MELIS ja Eesa, nuo kaksi tulevaisuuden kallista poppinimeä Helsingistä, saapuvat Tampereelle ainutlaatuiselle yhteiskeikalle, jossa heidän rakkauspoppinsa yhdistyvät indieksi yhteislauluillaksi, ainakin lavan puolella!

MELIS on itsevarma poppari ja lauluntekijä, joka laulaa energisissä biiseissään samaistuttavan käsinkosketeltavasti elämän suuntaviivoista, sekä rakkaudesta ja sen pulmista. Eesa taas seikkailee omissa keveällä rap-tulkinnallaan varustetuissa rakkaustarinoissaan erojen, ihastusten ja hellien hetkien välimaastossa.

Artistit suosittelevat kuuntelemaan etukäteen MELISin Daiquiri-biisin ja Eesan Haniboon, ja mikäli nautit kuulemastasi, saat keikalla täyden 45 minuutin setin heidän musiikkiaan!

Tutustu myös näihin

Draama

Aina joku eksyy

Reko Lundánin monisävyinen näytelmä Rinteen perheestä

Näyttämö: Frenckell

Seuraavat esitykset:

Osta lippu(opens in a new tab) Lue lisää
Draama
Klassikko
Syksy 2025

Oliver Twist

Poika, joka halusi enemmän

Näyttämö: Frenckell

Seuraavat esitykset:

Osta lippu(opens in a new tab) Lue lisää
Draama
Klassikko
Syksy 2025

Niskavuoren nuori emäntä

Hella Wuolijoen klassikko

Näyttämö: Päänäyttämö

Seuraavat esitykset:

Osta lippu(opens in a new tab) Lue lisää