
09.10.2025
Kevään ohjelmisto myynnissä
Tampereen Teatterissa nähdään keväällä kaksi ensi-iltaa: Laurel ja Hardy – Mykkäfilmin mestarit ja jo aiemmin julkistettu Rakkaudesta sähköön. Uutena vierailuesityksenä nähdään Ihan pienet luut. Syyskauden koko oma ohjelmisto jatkaa myös kevätkaudella, ja kiertueohjelmistoon palaa TT:n ja TTT:n yhteisen Liikkuvan Näyttämön Rautatie.
Laurel ja Hardy – Mykkäfilmin mestarit
Tom McGrathin kirjoittama Laurel ja Hardy – Mykkäfilmin mestarit saa ensi-iltansa 12. helmikuuta Frenckell-näyttämöllä. Sykähdyttävä elämäkertakomedia kertoo rakastettujen koomikoiden Stan Laurelin ja Oliver Hardyn tarinan. Lämpimällä huumorilla se kuvaa heidän uraansa, elämäänsä ja ystävyyttään.Laurel ja Hardy tekivät uransa aikana yli 100 elokuvaa. Näytelmässä nähdäänkin elämäntarinan rinnalla otteita heidän tunnetuimmista elokuvakohtauksistaan. Komedia paljastaa myös rakastettujen filmitähtien elämän tummemmat sävyt: mikä on showbisneksen hinta ja millaisia uhrauksia Laurel ja Hardy joutuivat tekemään menestyksensä eteen. Legendaarista koomikkokaksikkoa esittävät teatterin omat armoitetut koomikot Risto Korhonen ja Ville Majamaa. Pianistina toimii Helmi Jonasson ja ohjauksesta vastaa Chris Whittaker.

Rakkaudesta sähköön
Rakkaudesta sähköön on kuolettavan hauska fyysinen komedia, joka kertoo elämäänsä katkeroituneesta Markusta, jonka ainoana seuranaan ovat mielikuvitusystävät Yksi ja Näisyys. Kansallisteatterin kanssa yhteistyössä toteutettu, hienon vastaanoton saanut esitys on lähes sanaton, mutta musiikintäyteinen. Näyttämöllä nähdään Marc Gassot, Tanjalotta Räikkä ja Karl Sinkkonen, joka on myös säveltänyt esityksen musiikin. Ohjauksesta vastaa maailmankuulu klovni Aitor Basauri brittiläisestä Spymonkey-teatterista. Tampereen ensi-ilta 9.3. päänäyttämöllä.

Ihan pienet luut
Ihan pienet luut on rosoisen kaunis riemunkiljahdus itsetunnolle ja sen rakentumiselle. Esitys sijoittuu 1980–1990-luvuille, tunnustuksellisten päiväkirjamerkintöjen aikaan. Pääkallopaikkana toimii Tytön huone, jonka suojissa kasvetaan ihmisiksi. Sinne ei aikuisten katse ulotu, ja sen maailma on hempeän vaaleanpunainen ja viiltävän vaarallinen. Ihan pienet luut kertoo tyttöjen kokemasta syyllisyydestä, näkymättömyydestä sekä eräästä ystävyydestä. Esityksen ovat käsikirjoittaneet Ria Kataja, Pihla Penttinen ja Hanna Vahtikari. Rooleissa nähdään Pihla Penttinen ja Hanna Vahtikari. Ohjauksesta vastaa Ria Kataja. Esitys sai kantaesityksensä Teatteri Jurkassa marraskuussa 2024. Esitykset huhti-toukokuussa Frenckell-näyttämöllä.
Ohjelmistossa jatkavat
Kevään ohjelmistossa jatkavat upean vastaanoton saaneet Niskavuoren nuori emäntä ja Oliver Twist sekä lokakuussa ensi-iltansa saavat Sarjahurmaajat ja Romeo ja Julia. Myös Martti Suosalon Starman-vierailu jatkaa keväällä. Kiertueohjelmistoon palaa Tampereen Teatterin ja Tampereen Työväen Teatterin yhteisen Liikkuvan Näyttämön Rautatie.


